Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade Standard | Technical Grade |
| Usage | Commerical, Laboratory |
| Packaging Type | Plastic bag |
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 25 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Pack Type | Box |
| Goal | Boost Energy |
| Form | POWDER |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Packaging Size | 1 KG |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 10 Kg |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Plastic bag |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Usage | Commerical |
| Amino Acid Percentage | 30% |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Physical State | Powder |
| Packaging Details | 1 Kg Bag |
| Usage/Application | Fairness cream manufacturing |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| CAS No | 70-18-8 |
| Make | China |
| Chemical Formula | C10H17N3O6S |
| Synonyms | L-Glutamyl-L-cysteinglycine,GSH,L-Glutathione |
| HS Code | 29224290 |
| EC No. | 200-725-4 |
| Color | White |
| Odour | Strong pungent odour |
| Molecular Weight | 307.32 g/mol |
| Melting Point | 195 DegreeC |
| Boiling Point | 754.5 DegreeC |
| Solubility in water | Freely soluble |
| Acidity | 2.12 |
| Refractive index | 1.572 |
| Viscosity | 960 cP |
| Surface tension | 71 mN/m |
| Hazards | This chemical is not considered hazardous |
| Precautions | Use personal protective equipment as required. Ensure adequate ventilation. Avoid dust formation. Wear personal protective equipment/face protection. Avoid contact with skin,eyes or clothing. Avoid ingestion and inhalation |
An amino acid found in every cell of the body, glutathione is critical to preserving cellular integrity, and essential for optimal health. Glutathione is often called the "master antioxidant" and is essential for healthy immune function, the bodies detoxification processes, and more.
Get best price for Glutathione Powder, (GSH), CAS No. 70-18-8, C10H17N3O6S, in packaging size 1 Kg Bag
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Form | Powder |
| Pack Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Chemical Formula | C6H9N3O2 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 25 KG |
| Form | Powder |
| State of Matter/Chemical Form | Powder |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Packaging Size | 3 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Drums |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 1 KG |
| Packaging Type | Hdpe Drums & Ldpe Bags |
| Physical State | Powder |
L-Cysteine is an amino acid, a building block of proteins that are used throughout the body. When taken as a supplement, it is usually in the form of N-acetyl-L-cysteine (NAC). The body makes this into cysteine and then into glutathione, a powerful antioxidant.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Brochure
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Usage/Application | Commerical |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Grade | Food Grade |
| Assay | 99% |
| Packaging | 25 kg bag |
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
| Form | Powder |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
View Complete details
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Size | 2 Kg |
| Usage/Application | Poultry Farm |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Type | Alanine |
| Packaging Type | Bag, Packet |
| Color | White |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 1 KG |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Grade Standard | Technical |
| Amino Acid Percentage | 30% |
| Assay | 98.5- 99.99% |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Size | 1 KG |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Form | POWDER |
| Usage/Application | Hospital |
| Goal | Boost Energy |
| Usages | To support overall health and well-being by providing the body with the necessary nutrients |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | PP bag |
| Flavour | l citrulline |
| Color | White |
| Usage | Hospital |
| Form | Powder |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Manufacturer | Alpspure LIfesciiences |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Usage | Acetyl-L-carnitine is used for a variety of mental disorders including Alzheimer's disease, age-rela |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage | Laboratory |
| Packaging Size | 25 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 2 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | bags or drums |
| State of Matter | Powder |
| Form of Chemicals | Powder |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Usage/Application | Commerical |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 25 KG |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Usage | Laboratory |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 2KG |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Grade Standard | Technical |
| Packaging Type | Bag |
| Physical State | Powder |
| Purity (in %) | 90 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 1 KG |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Physical State | Powder |
Beta-alanine is an exception. This supplement actually lives up to its claim: beta-alanine efficacy is backed by major university, peer-reviewed studies performed on humans, not the typical cell or rat studies upon which many supplement manufacturers generally base claims.
The science behind beta-alanine makes sense and it works. In reading this article, you will understand how beta-alanine works. You will also learn how to maximize its use and how it can help you safely work out much harder and longer. Used properly, beta-alanine can take your training and results to new levels, helping you set personal records and add lean mass. First lets start with some basic background information on beta-alanine.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Form | powder |
| Packaging Type | Bag |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Grade Standard | Industrial Grade |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Type of API | Blood System and Cardiovacular API |
| Form Of Medicines | Powder |
| Packaging Type | Powder |
| Composition | 500 kgs |
| Country of Origin | Made in India |
Therefore, the therapeutic efficacy of oral L-ornithine-L-aspartate, which improves impaired ammonia detoxification, was investigated in patients with cirrhosis, hyperammonemia and stable, overt, chronic hepatic encephalopathy, and in subclinical hepatic encephalopathy in a randomized, double-blind, placebo-controlled .
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Strength | 50 mg |
| Pack Type | Box |
| Packaging Size | 1 KG |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5 to 25 kg |
| Packaging Type | Powder |
| Physical State | Powder |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Brochure
| Grade Standard | USP |
| Purity | Greater than 99% |
| Packaging Size | 25Kg |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 1 KG |
| Packaging Type | Bag , Packet |
| Form | Powder |
Theanine is an amino acid (a building block for proteins) found in green tea. People use theanine for treating anxiety and high blood pressure, for preventing Alzheimer's disease, and for making cancer drugs more effective.
An amino acid found primarily in black and green tea, L-theanine is partly responsible for the beverage's impact on mood. It appears to alter levels of various neurotransmitters, producing a calming effect that helps counter the stimulating action of the caffeine in tea.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 10 GM |
| Grade Standard | Food Grade |
| Packaging Type | Pouch |
| Form | Powder |
It is needed to form healthy cells, especially red blood cells. Folic acid supplements may come in different forms (such as L-methylfolate, levomefolate, methyltetrahydrofolate). They are used to treat or prevent low folate levels. Low folate levels can lead to certain types of anemia.
Additional Information:
View Complete details