Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 1 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
Methionine is an amino acid. Amino acids are the building blocks that our bodiesuse to make proteins. Methionine is found in meat, fish, and dairy products, and it plays an important role in many cell functions. Methionine is used to prevent liver damage in acetaminophen (Tylenol) poisoning.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Physical State | Powder |
| Form | Powder |
| Packaging Details | 1 kg Bag |
| Usage/Application | Effervescent tablet manufacturing |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| CAS No | 70-18-8 |
| Make | China |
| Chemical Formula | C10H17N3O6S |
| Synonyms | L-Glutamyl-L-cysteinglycine,GSH,L-Glutathione |
| HS Code | 29224290 |
| EC No. | 200-725-4 |
| Color | White |
| Odour | Strong pungent odour |
| Molecular Weight | 307.32 g/mol |
| Density | 160 kg/m3 |
| Melting Point | 195 DegreeC |
| Boiling Point | 754.5 DegreeC |
| Solubility in water | Freely soluble |
| Acidity | 2.12 |
| Refractive index | 1.572 |
| Viscosity | 960 cP |
| Surface tension | 71 mN/m |
| Hazards | This chemical is not considered hazardous |
| Precautions | Use personal protective equipment as required. Ensure adequate ventilation. Avoid dust formation. Wear personal protective equipment/face protection. Avoid contact with skin,eyes or clothing. Avoid ingestion and inhalation |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
Creatine HCL works well because adding thehydrochloride group to the creatine molecule lowers the pH of the creatine, making it more acidic. This drastically increases its solubility in fluids. ... Creatine HCL has been shown in the lab to be about 40 times more soluble in fluid than creatine monohydrate.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 25 KG |
View Complete details
Product Brochure
| Creatine Type | Creatine Nitrate |
| Form | Powder |
| Net Quantity | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
| Certification | FSSAI, GMP, ISO |
Creatine Nitrate is a new form of creatine in which the base molecule that creates the standard creatine monohydrate, is now found in a nitrate group. ... The reason for the bonding of the nitrate group to creatine is to possibly help increase the solubility of the compound within the body post-consumption
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Creatine Type | Creatine Malate |
| Form | Powder |
| Net Quantity | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
During intense training, the muscles use ATP (adenosine triphosphate) as their primary energy source. ... For body builders, Creatine has the added benefit of volumising the muscles. Tri Creatine Malate is a revolutionary form ofCreatine bonded to the high energy molecule Malic Acid
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 25 KG |
| Usage/Application | Hospital |
| Form | Powder |
| Usages | To support overall health and well-being by providing the body with the necessary nutrients |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Usage/Application | Spports protein synthesis.* May increase levels Growth Hormone (GH).* Increases nitric oxide to exte |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Packaging Type | 5Kg - Packets,25Kg - Drum |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drum,Bags |
| Color | White |
| Usage | Commercial |
| Form | Powder |
| Molar mass | 466.449 g/mol |
| Formula | C19H23N4O6PS |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 kg to 25 kg |
| Usages | To support overall health and well-being by providing the body with the necessary nutrients |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Pack Type | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 25 KG |
| Purity | 995 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Pack Type | Box |
| Purity | 99% |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg- Drum |
View Complete details
Product Brochure
| Form | Powder |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Packaging Size | 1 LG |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 25 KG |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Type | Citrulline malate 2:1 |
| Grade | Food grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 KG |
| Packaging Type | DRUM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 1 KG |
Major dietary sources of L-phenylalanine include meat, fish, eggs, cheese, and milk. Phenylalanineis used for depression, attention deficit-hyperactivity disorder (ADHD), Parkinson's disease, chronic pain, osteoarthritis, rheumatoid arthritis, alcohol withdrawal symptoms, and a skin disease called vitiligo.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Grade Standard | USP Grade |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
| Usage/Application | Carnosine (beta-alanyl-L-histidine), featuring the characteristic imidazole-ring, is a dipeptide mol |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Physical State | Powder |
| Purity % | >99% |
| Packaging Details | 10 kg Bag |
| Usage/Application | Injection manufacturing |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| CAS No | 70-18-8 |
| Form | Powder |
| Make | Japan |
| Chemical Formula | C10H17N3O6S |
| Synonyms | L-Glutamyl-L-cysteinglycine,GSH,L-Glutathione |
| HS Code | 29224290 |
| EC No. | 200-725-4 |
| Odour | Strong pungent odour |
| Molecular Weight | 307.32 g/mol |
| Density | 160 kg/m3 |
| Melting Point | 195 DegreeC |
| Boiling Point | 754.5 DegreeC |
| Solubility in water | Freely soluble |
| Acidity | 2.12 |
| Color | White |
| Refractive index | 1.572 |
| Viscosity | 960 cP |
| Surface tension | 71 mN/m |
| Hazards | This chemical is not considered hazardous |
| Precautions | Use personal protective equipment as required. Ensure adequate ventilation. Avoid dust formation. Wear personal protective equipment/face protection. Avoid contact with skin,eyes or clothing. Avoid ingestion and inhalation |
View Complete details