Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5kg |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
| Form | seeds |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | Pack |
| Packaging Size | 1 kg |
| Ingredients | Chia / Flax Seed Extract |
| Usage/Application | Improves Stamina and Endurance |
| Form | Fine Powder |
| Colour | Brown |
| Solubility | 100% Water Soluble |
Chia Seed Extract Benefits :Chia seeds are rich in nutrients and fiber. They are an excellent source of omega-3 fatty acids, rich in antioxidants, and they provide fiber, iron, and calcium.
It also improves stamina and endurance, making chia a great source of nutrition if you're looking to get in shape. Chia seeds are rich in alpha lipoic acid (or ALA), which is an omega-3 fatty acid.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Pack Size | 5 kg |
| Grade | Food |
| Purity | 95% |
| Packaging Type | hdpe drum |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 5 Kg |
As an adaptogen, Schisandra is a potent general tonic, decreasing fatigue, enhancing physical performance, and promoting endurance. The berrycounters stress by reducing the levels of stress hormones in the blood. Additionally, Schisandraoffers great benefits for athletes.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Form | Powder |
| Brand | Alpspure |
| Dried | Yes |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Part | Root |
| Grade | Medicinal Grade |
| Type | Herbal Extract |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Cat's claw, specifically Uncaria tomentosa, is believed to be able to help fight the inflammation associated with Crohn's.Cat's claw is also used to treat a wide array of digestive disorders, including colitis, diverticulitis, gastritis, hemorrhoids, stomach ulcers and leaky gut syndrome.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Pack Size | 1 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Pack Size | 5 Kg |
| Packaging Type | Hdpe Drums & Ldpe Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Pack
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 5 KG |
| Grade Standard | Food Grade |
| Form Type | Powder |
| Organic | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | Pack |
| Usage/Application | Medicinal Use |
| Packaging Type Available | Plastic Bag,Drum |
| Variety Available | Raspberry Powder |
| Packaging Size Available | 5 Kg,10 Kg,20 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Pack Size | 5 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size Available(In Kg/In Ton) | 5 Kg,10 Kg,20 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Brand | Alpspure |
| Appearance | Fine Powder |
| Grade | Pharmaceutical Grade |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Form | Powder |
| Test Method | HPLC |
| Appearance | Brown powder |
Pygeum Bark Extract Benefits :Pygeum is a tree. The bark is used as medicine. Pygeum is used for treating symptoms of enlarged prostate (benign prostatic hyperplasia, BPH) and prostate cancer. It is also used for inflammation, kidney disease, urinary problems, malaria, stomachache, fever, and to increase desire.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Pack Size | 5 KG |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | 25 Kg |
| Packaging Size | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Pack Type | Box, HDPE, Packet, Plastic Bag |
| Pack Size | 1 KG |
| Packaging Type | Hdpe Drums & Ldpe Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Form | Syrup |
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
| Brand | alpspure |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Variety Available | Mulberry Powder |
| Packaging Size Available | 5 Kg, 10 Kg, 20 Kg |
| Packaging Type Available | Plastic Bag, Drum |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Pack Size | 25 KG |
| Brand | ALPSPURE |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 5kg |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
It's believed that celery helps lower high blood pressure by acting as a smooth muscle relaxant and improving the flow of calcium and potassium into and out of cells. Celery extract helps blood vessels to expand and contract, improve blood flow, and aid in overall heart health. Celery seed is used mostly as a diuretic, meaning it helps your body eliminate water by increasing urine output. Celery seed is also used for: Treating arthritis and gout. Helping reduce muscle spasms.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Pack Size | 5 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details