Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Product Type | Powder |
| Packaging Type | HDPE DRUMS |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Country of Origin | Made in India |
| pack size | 1 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Color | Brown |
| Packaging Size | 5kg |
| Dried | Yes |
| Is It Dried | Dried |
| Part | leaf and flower |
| Form | Powder |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
| Form | Extract |
| Name Of Extract | Passion Flower Extract |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Form | Powder |
| Shelf Life | 3 Years |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Type | Ldpe Bags & Hdpe Drums |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Packaging Size | 5 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | Food Grade HDPE 25 Kg Drum |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Pack Size | 25 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Size | 5-25 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS |
| Dried | Yes |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging | Bottle,Can,Drum,GlasContainer,Mason Jar,Plastic Container,Vacuum Packed |
| Part | Root |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | Pouch |
| Pack Size | 5 KG |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Part of Plant | Fruit |
| Botanical Name | Aesculus Hippocastanum |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Size | 10 kg |
| Packaging Type | hdpe drum |
| Dried | Yes |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Used to treat diarrhea and intestinal worms |
| Packaging Size | 5 Kg and 25 Kg |
| Packaging Type | 5 Kg - Packet, 25 Kg - Drum |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
Maitake Mushroom Extract :Maitake mushroom contains chemicals which might help fight tumors and stimulate the immune system. There is some evidence that it can lower blood pressure, improve cholesterol levels, lower blood sugar levels, and reduce weight in rats, but this has not been shown for humans yet.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Type | Herbal Extract |
| Dried | Yes |
| Function | Urinary Health Support |
Giloy (Tinospora Cordifolia) is an Ayurvedic herb that has been used and advocated in Indian medicine for ages
In Sanskrit, Giloy is known as 'Amrita', which literally translates to 'the root of immortality', because of its abundant medicinal properties.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | Food Grade 25 KG HDPE Drums |
| Pack Size | 25 KG |
| Brand | Alpspure |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg to 25 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
The amount of allicin needed is equivalent to about four cloves of garlic per day. Bottom Line: High doses of garlic appear to improve blood pressure of those with known high blood pressure (hypertension). In some instances, supplementation can be as effective as regular medications.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Grade | Pharmaceutical Grade |
| Form | Powder |
| Appearance | Brown Powder |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 2 KG |
Karela also known as bitter melon/ bitter gourd or momordica charantia is especially useful in diabetes as it stimulates pancreas, liver and spleen; improves absorption of food and better regulation of blood sugar level.
Workings of liver determine a lot about skin health so karela also benefits in skin diseases. It is also beneficial in kidney stone. Karela is also recommended in breast cancer to minimize further spread.
· Karela has analgesic, wound cleaning and healing properties.
· Karela is useful in burning sensation, dermatoses and piles.
· Karela is beneficial to the eyes. To improve vision karela powder should be taken in routine. This characteristic of karela makes it useful to minimize diabetic complications especially diabetic retinopathy.
· Being an appetizer, digestive, cholagogue, purgative and anthelmintic, it is used in anorexia, loss of appetite, ama dosha, liver disorder, piles and helminthiasis.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 KG
Product Brochure
| Pack Size | 5 Kg |
| Packaging Type | HDPE DRUMS |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUM |
| Brand | ALPSPURE |
| Pack Size | 5 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 2 KG |
While most TCM herbs are boiled at high temperature that can damage the active ingredient in Artemisia annua, one traditional source says that this herb is to be steeped in cold water; knowing this, scientists found that a better extract was obtained by using a low-temperature ether-based extraction method.
The aromatic leaves of some species are used for flavouring. Most species have an extremely bitter taste. ... The aperitif vermouth (derived from the German word Wermut, "wormwood") is a wine flavored with aromatic herbs, but originally with wormwood.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUM |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Pack Size | 5 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Packaging Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Brand | Alpspure |
| Form | Powder |
| Part | Root |
Uses: Ginger is commonly used to treat various types of "stomach problems," including motion sickness, morning sickness, colic, upset stomach, gas, diarrhea, irritable bowel syndrome (IBS), nausea, nausea caused by cancer treatment, nausea caused by HIV/AIDS treatment, nausea and vomiting after surgery.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details