Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Purity | 99% |
| CAS Number | 67-97-0 |
| Packaging | 5Kg Bag |
| Grade Standard | USP |
| Melting Point | 82-87 DegreeC |
| Chemical Formula | C27H44O |
| Molecular Weight | 384.638 g/mol |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg to 25 kg |
| Type | Vitamin C |
| Form | Powder |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Type | Vitamin B |
| Form | Powder |
| Application | Vitamin Deficiency |
| Purity | 98 % |
| pH | 6 to 7.5 |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Form | Liquid |
| Packaging | 5Kg Drum |
| CAS Number | 7695-91-2 |
| Molecular Weight | 472.74 g/mol |
| Chemical Formula | C31H52O3 |
| Melting Point | -27.5 DegreeC |
| Brand | Alpspure |
It is the ester of acetic acid and tocopherol (vitamin E). It is often used in dermatological products such as skin creams. Tocopheryl acetate is not oxidized and can penetrate through the skin to the living cells, where about 5% is converted to free tocopherol. Claims are made for beneficial antioxidant effects.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging | 5Kg Bag |
| CAS Number | 83-88-5 |
| Molecular Weight | 376.36 g/mol |
| Chemical Formula | C17H20N4O6 |
| Melting Point | 280 Degree C |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 10/gm |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Form | Powder |
| Type | Vitamin C |
| Pack Size | 5 kg to 25 kg |
| Appearance | White |
| Company | Alpspure Lifesciences |
| Ascorbic Acid Content | 97.5 % |
Additional Information:
View Complete details