Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 5 Kg |
Yerba Mate Extract :
The plant Ilex paraguariensis can very in strength of the flavor, caffeine levels and other nutrients depending on whether it is a male or female plant. Female plants tend to be milder in flavor and lower in caffeine. They are also relatively scarce in the areas where yerba mate is planted and cultivated.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
| Type | Natural Extract |
| Ingredient | Pomegranate |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Form | Powder |
| Part | Root |
| Purity | 100 % Natural |
| Shelf Life | 2 to 3 Years |
| Packaging | Bottle, Bag |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 2 KG |
The plant was brought from Asia to the West in the eighteenth century and is cultivated mostly as an ornamental garden plant in the United States and Europe.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Form | Power |
| Grade | FOOD GRADE |
| Packaging Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Grade Standard | Food Grade |
| Form Type | Powder |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 2 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| English Name | Boswellia Serrata |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Color | Red |
| Form | Extract |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 kg |
| Color | Brown |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Ingredients | Bhumi Amla |
| Is It Dried | Dried |
| Plant Part Used | Fruit |
Bhumi Amla Extract Benefits:
Bhumi Amla plant, is a powerful herbal remedy with a rich history in traditional Indian medicine. Known for its numerous medicinal properties, Bhumi Amla is renowned for its hepatoprotective, antiviral, anticancer, anti-diabetic, antibacterial, and anti-inflammatory effects. One of its key benefits of amla extract is its ability to protect and support liver health, making it highly effective in treating liver inflammation and promoting detoxification. With its wide range of amla extract uses, including boosting immunity, fighting infections, and supporting overall wellness, Bhumi Amla Extract is an ideal natural supplement to enhance vitality and well-being.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Part | Leaf |
| Packaging | Bottle,Can,Drum |
| Type | Herbal Extract |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Pack Type | Bag |
| Form | Beans |
| Grade | Commercial Grade |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Pack Size | 5 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Part | Gum Resin |
| Packaging | Drum,Glass Container,Mason Jar,Plastic Container |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Grade Standard | Food Grade |
| Form Type | Powder |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Brand | ALPSPURE |
| Pack Size | 5 KG |
| Packaging Type | hdpe drums |
| Dried | Yes |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Packaging Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Brand | Alpspure |
| Botanical Name | Coffea Robusta |
| Type | Herbal,Ayurvedic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 1 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Pack Size | 2 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Part | Seed |
Baheda Extract (Terminalia bellirica) Specifications 10:1
Bibhitaki, Baheda (Terminalia bellirica) Uses
Bellerica is a herb of triphala. It is laxative in nature and used in the purgation therapy. Fruit is anti-bacterial in nature and used to fight against various infections. ... Seed oil of paste of fruit is applied to swollen parts to get relief from inflammation.
Ayurvedic medicines comprises of several herbs and ingredients; Baheda is one of them. It is regarded as one of the precious and the important herb in Ayurvedic culture. The plant of Baheda is found all over India, especially in the lower hilly areas.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Color | Brown Fine Powder |
| Brand | Alpspure |
| Appearance | Powder |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Common Name | ARJUNA EXTRACT |
| Packaging Type | HDPE DRUM |
| Pack Size | 25 KG |
Arjuna Specifications: 5% & 10%
Uses: In traditional Ayurvedic medicine, Terminalia arjuna has been used to balance the three “humors”: kapha, pitta, and vata. It has also been used for asthma, bile duct disorders, scorpion stings, and poisonings. The bark of Terminalia arjuna has beenused in India for more than 3000 years, primarily as a heart remedy.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Pack |
| Pack Type | Packet, HDPE |
| Ingredients | Dashmul Extract Powder |
| Usage/Application | Medicinal Use |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums |
| Packaging Size | 10 KG |
| Dried | Yes |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Unit
Product Brochure
| Pack Size | 5 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 KG
Product Brochure
| Packaging Type | Hdpe Drum |
| Pack Size | 25 KG |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 24 month |
| Product Type | powder |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Form Type | Powder |
| Extracts Part | Flower |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Pack Size | 5 Kg |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Brand | Alpspure |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
Moringa pterygosperma Gaertn. is a synonym of Moringa oleifera Lam. This name is a synonym of Moringa oleifera Lam.The record derives from Tropicos.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | Food Grade 25 kg HDPE Drums |
| Pack Size | 25 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 2kg |
| Packaging Type | bag or durms |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Color | Brown |
| Purity | Natural |
| Pack Size | 2 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Certification | ISO Certified, GMP Certified, FSSAI |
Additional Information:
View Complete details