Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Form | Powder |
| Form Type | Powder |
| Pack Size | 2 KG |
| Name Of Extract | Borage Flower Extract |
| Country of Origin | Made in India |
Borage is also known as the Bee plant and Bee Bread because the blue purplish star shaped flowerattracts bees all summer long. Throughout history borage has been used to treat a multitude of ailments and to improve overall health.The borage seeds contain around 30 percent oil that is used commercially. Unfortunately, the seeds ripen over a long period of time and fall to the ground when they are mature, which makes it difficult to harvest them in large quantities.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Form | Powder |
| Usage | is used in diarrhoea, dysentery, diabetes, astringent, anthelmintic, in skin diseases, cough and ble |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | as per customer requirements |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Pack Size | 5 KG |
| Packaging size | 1 kg |
| Physical state | Powder |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 5 kg to 25 kg |
| Grade Standard | food grade |
| Usage/Application | Medicinal Use |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg to 25 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HPDE Drums & LPDE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drum |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Brand | Alpspure |
| Country of Origin | Made in India |
| Part | Bark |
| Packaging | Drum, Glass Container |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kilogram
Product Brochure
| Purity / Grade | Natural |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 10 KG |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Gelatine is extensively used in Food industry, Pharmaceutical industry and photographic industry. Edible Gelatine is the most common form of Gelatine. Due to its functional properties Gelatine is extensively used in food production. The main reason for this is its unique ability for Gel-Sol transformation.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Usage/Application | It is used for purifying menstrual flow and preventing any stagnation in the uterus. The herb also h |
| Color | Brown |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Form | Powder |
The bitter and astringent tastes of the bark are capable of purifying menstrual flow and preventing any stagnation in the uterus. The herb also has a dry and cold quality that can reduce any inflammation in the reproductive tissues. Additionally, Ashoka is excellent for bringing rhythm to the menstrual cycl
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | hdpe drum |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Pack Size | 5 kg |
Botanical name: Andrographis paniculata
Common name: Andrographis, Kalmegh, King of Bitters, Green Chiretta
Specifications: Kalmagh 5% & 10%
Uses of Andrographis \ Kamlmagh
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg to 25 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Brand | Alpspure |
| Grade | Food Grade |
| Part | Flower |
| Packaging | Drum |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | Drum |
| Name Of Extract | neem extract |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg- Drum |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Color | Brown |
| Form | Powder |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Type | food grade 25 kg hdpe drums |
| Pack Size | 25 kg |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
Specifications:
Application:
Botanical Name:
Part of plant:
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Pack Size | 5 KG |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Packaging Type | HDPE DRUM |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
| Pack Size | 5 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg to 25 kg |
| Packaging Type | LDP BAG AND DRUMS |
| Is It Dried | Dried |
| Material | EXTRACT |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Color | BROWN |
Additional Information:
View Complete details