Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Packaging Type | PP Bag |
| Brand | Alpspure |
| Packaging | Packet |
| Usage/Application | Medicinal Use |
| Appearance | Orange Yellow Crystal Powder |
Nano Curcumin Benefits :Curcumin is a natural pigment that gives the spice turmeric its yellow colour. Despite the potential health benefits of curcumin, Wada and co-workers say that digestive juice in the gastrointestinal tract quickly destroys most curcumin, leading to only a little actually getting into the blood.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Formula | C4H9NO2 |
| Molar mass | 103.12 g/mol |
| Melting point | 203.7 C |
| Application | Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 1 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Physical State | Powder |
| Usage | Laboratory |
Gelatin Benefits:· Improves Gut Health and Digestion.
· Protects Joints and Lowers Joint Pain.
· Helps Improve Sleep Quality.
· Lifts Your Mood and Improves Cognitive Abilities.
· Improves Skin Health.
· Helps Maintain Heart Health.
· Maintains Strong Bones.
· Helps You Feel Ful
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 100g |
| Packaging | Packet |
| Features | Gluten Free |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Color | White |
| Usage/Application | 5-Hydroxytryptophan, also known as oxitriptan, is a naturally occurring amino acid and chemical prec |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Product Type | POWDER |
| Packaging Size | 2 KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 1 KG |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kilogram
Product Brochure
| Curcumin Content (%) | 95% |
| Form | Powder |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Packaging Size | As per Customer requirement |
| Packaging | Packet |
| Botanical Name | Curcuma longa |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Grade Standard | USP |
| Purity | Greater than 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 KG |
| Packaging Type | HDPE DRUMS & LDPE BAGS |
Rutin is also used to prevent a side effect of cancer treatment called mucositis. This is a painful condition marked by swelling and ulcer formation in the mouth or lining of the digestive tract. In combination with the proteins trypsin and bromelain, rutin is also used for osteoarthritis.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5 kg to 20 kg |
| Form | Powder |
| Flavor | Cocoa |
| Packaging Type | Bag |
| Eggless Type | Yes |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE DRUMS |
| Pack Size | 5 KG |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kilogram
Product Brochure
| Packaging Size | 1 KG |
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | HDPE Drums & LDPE Bags |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Kilogram
Product Brochure
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Form | Powder |
| Grade | Food grade |
We are the leading supplier of Natural Caffeinemade from high quality material at competitive prices.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 5 Days |
| Packaging Type | HDPE DRUMS |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Application | Skin Care,Varicose veins treatment |
Escin is a mixture of saponins with anti-inflammatory, vasoconstrictor and vasoprotective effects found in Aesculus hippocastanum (the horse chestnut). Escin is the main active compound in horse chestnut, and is responsible for most of its medicinal properties.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Resveratrol Content | 98% Resveratrol |
| Source | Grape Skin |
| Pack Size | 1 KG |
Resveratrol is part of a group of compounds called polyphenols. They're thought to act like antioxidants, protecting the body against damage that can put you at higher risk for things like cancer and heart disease. It's in the skin of red grapes, but you can also find it in peanuts and berries.
Additional Information:
View Complete details