Sonipat, Haryana
GST No. 06AANCA6861D1ZM
Call 08047638426 80% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Grade | Pharma Grade |
| Packaging | 5Kg Bag |
| CAS Number | 68-19-9 |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Food Chemicals & Nutrition |
| Molecular Weight | 1355.36 g/mol |
| Chemical Formula | C63H88CoN14O14P |
| Melting Point | >300 DegreeC |
| Manufacturer | Alpspure Lifesciences |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Packaging | 1kg Bag |
| CAS Number | 98-92-0 |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Pharmaceutical |
| Molecular Weight | 122.13 g/mol |
| Chemical Formula | C6H5NO2 |
| Melting Point | 128-131 DegreeC |
Vitamin B3 (Niacinamide IP):
For high cholesterol: The effects of niacin are dose-dependent. ...
To prevent heart disease in people with high cholesterol: Niacin 4 grams daily.
For preventing and treating vitamin B3 deficiency: Doses of nicotinic acid and niacinamide are considered equivalent.
Niacinamide, also known as nicotinamide and nicotinic amide, is the biosynthesized form of niacin, commonly known as vitamin b3. Both forms provide the same vitamin functions, although niacinamide doesn't cause the flushing that niacin does. Niacin normally enters the body .
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Grade Standard | USP |
| Purity | 99% |
| CAS Number | 84-80-0 |
| Chemical Formula | C31H46O2 |
| Molecular Weight | 450.69 g/mol |
| Manufacturer | Alpspure Lifesciences |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 5Kg - 25Kg |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
| Manufacturer Name | Alpspure Lifesciences |
| Form | Powder |
| Packaging Type | 5Kg - Packets, 25Kg - Drum |
| Assay | 99% |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging | 1kg Bag |
| CAS Number | 59-30-3 |
| Molecular Weight | 441.4 g/mol |
| Chemical Formula | C19H19N7O6 |
| Melting Point | 250 DegreeC |
Folic Acid Benefits: Folic acid is used in dietary supplements and fortified foods. Folic acid acts by helping the body produce and maintain new cells. In particular, red blood cell formation is dependent upon adequate levels of this vitamin. Folic acid deficiency is a known cause of anemia in both adults and children.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Brand | Alpspure Lifesciences |
View Complete details